Jak rozzářit pokoj pomocí akvária

Jak rozzářit pokoj pomocí akvária

Spousta pokojů má v rozích místností tmavá místa, která působí ponuře a depresivně. Přitom existuje snadný způsob, jak tento kout místnosti oživit a prosvětlit – akvária. Každé akvárium by mělo být osvětleno akvarijním osvětlením, které zajistí dobrý růst akvarijních rostlin a umožní rybkám vnímat den a noc. Právě díky osvětlení působí akvárium jako svítící kvádr, který oživí místnost.

Ke všemu dostanete do bytu i kousek přírody. Vhodně osázené akvárium rostlinami působí jako vodní zahrádka a je i náhradou za pokojové rostliny. Není lepší potěšení než pohled na rybky proplétající se prosperujícími rostlinkami.

 

Co se týče nábytku, lze pořídit akvarijní stolek nebo dát akvárium přímo na nějakou komodu. Vhodné je do blízkosti umístit nějakou stoličku pro pozorování vodního království. Velmi se nám osvědčilo umístit akvárium do obývacího pokoje a k jeho blízkosti umístit sedačku. V takovém případě může člověk nerušeně relaxovat a přitom pohodlně sedět ve svém oblíbeném křesle.

 

Na velikosti akvária až tolik nezáleží. Pěkná jsou malá akvária, ale i velké sestavy. Samozřejmě čím je akvárium větší, tím větší ryby v něm lze chovat. Podívaná je tedy potom o to zajímavější. Akvárium lze koupit buď s krytem nebo bez něj. Výhoda akvária s krytem je ta, že svíti pouze samotné akvárium a světlo neuniká nikde bokem. Pokud byste použili akvárium bez krytu, bude trocha světla unikat bokem. Na druhou stranu ale vypadá takové akvárium lépe v tom, že jde vidět otevřená hladina. Do akvária si tedy můžete v podstatě sáhnout a cítíte se tak k němu blíže.

 

Akvárium je možné zakoupit buď v místním zverimexu nebo v internetovém obchodu. Nabídka internetových obchodů je dnes podstatně širší a ceny jsou výrazně levnější. Zasílání akvárií dnes již není naštěstí problém a balení jsou uzpůsobena tak, aby šlo akvárium bez problému poslat. Velká akvária se potom posílají obvykle na menší paletě.

 

Jakmile akvárium dorazí domů, vybalte jej z krabice a na stolek umístěte podložku pod akvárium. Lze zakoupit v obchodech nebo si ji můžete vystřihnout z karimatky. Na ni umístěte akvárium. Nainstalujte veškeré vybavení jako filtr a osvětlení. Pokud jste si pořídili akvárium s krytem, máte osvětlení vyřešeno, jelikož je součástí všech akvarijních setů.

 

Do akvária můžete nyní nasypat písek nebo i speciální akvarijní substrát, který je vhodný pro pěstování rostlin. Akvárium napustíme jen zhruba do poloviny. Nyní můžeme začít sadit akvarijní rostlinky, které lze zakoupit v obchodě společně s akváriem, takže dorazí současně. Akvárium doplňte vodou a zapněte do sítě filtr a světlo. Nyní je nutné počkat cca 3 týdny, než do akvárka vpustíme ryby. Je to z toho důvodu, že filtrace ještě nefunguje správně a musí se takříkajíc „zajet“. Rostlinky se mezitím zakoření a bude vše stabilizováno na vpuštění ryb. Teplotu nastavte na 23 až 25 stupňů. Taková teplota naprosto vyhovuje většině druhů tropických rybek.

 

První 3 týdny svítíme jen sedm hodin a měníme vodu 2x týdně. Následně již stačí měnit vodu jednou za jeden až dva týdny a to v množství 30%. Každodenní údržba se skládá z krmení rybek jednou až 2x denně. Jednou za dva týdny je nutné otřít čelní sklo od řas a vyměnit vodu. Jednou měsíčně je vhodné protrhat rostlinky, aby se z akvária nestala džungle. Výměna vody souvisí s odkalováním. Určitě si k akváriu pořiďte i odkalovač, kterým budete čistit dno akvária. Jednou za tři měsíce je vhodné vyčistit filtr. Stačí jej proprat ve vodě, kterou jsme s akvária odsáli při výměně vody. Nedoporučujeme propírání v chlorované vodě.

Filtr nikdy za žádných okolností nevypínejte, jinak můžete přijít o všechny čistící bakterie uvnitř!

 

Pokud dodržíte všechny zásady uvedené výše, budete mít v interiéru nádherné oživení a kus života přímo doma.