Pasivní dům

Pasivní dům
Pasivní dům

Má smysl pasivní dům? Není to jen komplikace života, stavby, omezení užívání a prodražení stavby?

Pasivní dům může být velká komplikace života. Podstatné navýšení investice a omezení užívání domu. Záleží, kdo se myšlenky pasivního domu zhostí. Zda začínající firma v poradenství a energetice, developer, nebo někdo s referencemi a letilými zkušenostmi. Někteří lidé pak velmi naříkají na pasivní dům již ve fázi stavby, jiní jsou naopak velmi spokojeni a ještě výrazně "vydělají na dotaci". Stejně je to i s tepelnými čerpadly. Někdo má tepelné čerpadlo a naříká, jiný má úplně stejné tepelné čerpadlo, ale od jiné firmy a je nadmíru spokojen. Ani tepelné čerpadlo, ani pasivní dům, není "rohlík v Tescu". Je to dílo. Záleží na výběru a sladění technologií, na zkušenostech, zvyklostech a know how firem. A tyto cenné informace se zpravidla zdarma nezveřejňují.

Pasivní dům neznamená komplikaci

Pasivní dům neznamená komplikaci. Pasivní dům je jen trochu lépe zaizolovaný dům s rekuperací. Tedy s řízeným větráním vzduchu se zpětným získáváním tepla. Mnoho domů, novostaveb, má již dnes pasivní obvodouvou zeď, ani o tom neví. Posun jejich novostavby do pasivního standardu, zpravidla není vyšší, než 160 000,- Kč. V této částce je posílení tepelné obálky budovy - tedy zlepšení tepelné izolace, a i rekuperace, případně zastínění. 

Dotace na novostavby

Dotace na novostavby, a to i ty, které se stavějí svépomocí, však může být až 585 000,- Kč v roce 2015. Tedy, je zde výrazný profit. Pokud se ovšem pasivního domu zhostí firma s poradenstvám v energetice, která nemá zkušenosti s pasivními domy, může být navýšení investice klidně + 600 až 800 000,- Kč. Viz obrázek. 

Neznámý energetický specialista výrazně prodražil stavbu. Například na fasádu vnutil šedý polystyren 30 cm. A to komplikuje život i fasádním firmám. Na tuto stavbu se sjíždějí specialisté z širokého okolí, a bohužel i firmy, velkoobchody, vlastně výrobci, poskytují při zateplování zastaralé rady. Sice pravdivé, ovšem 5 - 10 let staré. Za posledních 10 let se systém zateplování fasád změnil asi 4 x. Technický vývoj jde rychle kupředu. Nesprávné zateplování u tak masivní zateplovací konstrukce může mít negativní následky. Na této stavbě se posun do pasívu výrazně prodražil, stavebník je z toho "málo šťastný". Na druhou stranu, firma Master Energy, která se pasivními domy aktivně zabývá od roku 2005, a má desítky pasivních domů z různých materiálů, s takovým zateplením nedosahuje jen pasivních domů, ale dokonce nulových domů. Stavebník tak vlastně, s 30 cm šedého polystyrenu na fasádě, nechtíc získá nulový dům. Bude o 2 kroky vepředu. Další komplikaci do pasivních domů přinášejí developeři. Prosazují neotvíravá okna, aby ušetřili. Celkem zbytečně tak omezují budoucí uživatele domu. 

Pasivní dům standard

Pasivní dům dnes začíná být standard. Jeho budování, díky dotaci, pokud se to umí, je levnější, než běžná novostavba. A jeho provoz, opět, pokud se to umí, může být velmi, velmi levný. Ideální zajištění na důchod. 

Na dalším obrázku máte taktéž pasivní dům z cihly, který se již nezatepluje. Polystyren je vevnitř v cihle a má stejnou životnost, jako cihla. Tedy, stavba pasivního domu již dnes může být bez zateplení. A není to drahá záležitost, ani naklíč. Bungalov v pasivním standardu, 9 x 16 m, včetně střechy, oken topení, vychází na 2 miliony Kč. Minus dotace na novostavby. Topit tam bude tepelné čerpadlo země voda s měděným zemním kolektorem, tedy s vysokou účinností. Chladivo po zahradě běhá samo. Příkon kompresoru je jen 900 W, bude tedy zájem pohánět jej 3/4 roku fotovoltaikou. dům má vlastní studnu a čističku, nebude tedy platit za vodu. Naopak, chce vyčištěnou znovu používat na pozemku. Bude tam i několik rybníčků k chovu pstruhů. Vysoký stupeň energetické soběstačnosti tak doplní i potravinová soběstačnost. 

Dnes je na trhu všechno možné. Můžete si vybrat. Špičková kvalita ale nemusí být drahá. Cihla je cihla. Podívejte se na ty stěny. Není pasivní stěna, jako pasivní stěna. Děláte to pro sebe.

Článek vznikl jako volné pokračování Mýtů a pověr pasivních domů z roku 2005. Dnes se v oblasti pasivních domů bojuje již proti jiným mýtům a pověrám, než v roce 2005. Ovšem, bojovat osvětou, zkušenostmi z praxe, je potřeba i dnes. Může srovnat, kam se posunula doba.

Autor: Ing. Pavel Sýkora, energetický specialista
Zdroj: http://www.masterenergy.cz

Související články:

Dotace na novostavby i svépomocí. V roce 2015 až 585 000,- Kč
Soběstačné domy
Vytápění pasivních domů
Mýty a pověry o pasivních domech