PUR pěna - tepelná izolace krovu

PUR pěna - tepelná izolace krovu

Nové technologie nastupují. Dříve se tepelně izoloval krov nejčastěji minerální vatou. To je poměrně pracné a mnohdy málo přesné. Dnes se již začíná stále více prosazovat mnohem dokonalejší izolace zastříkáním PUR pěnou. Zvláště i nízkoenergetických a pasivních domů.

Lidé zateplují a izolují, neboť si uvědomují jednu z mála jistot dneška – vysoké ceny energií. Otázka tedy nezní, zda zateplovat, nebo nezateplovat, ale: „Čím zateplovat?“ Jaký způsob zateplení zvolit, abychom platili co nejméně za vytápění?

PUR pěna se dostane všude. Není náročná na kvalitu lidské práce. při realizaci rekuperace se pak spíše používá hranaté potrubí ve střeše, než kulaté. do kamenné vaty se nejčastěji používaly vzduchotechnické rozvody průměru 150 mm. V případě realizace zateplení krovu PUR pěnou se používají hranaté rozvody cca 260 mm x 60 mm. Pokud je vložíte do konstrukce před zastříkáním, nemusíte je pak dodatečně zařezávat nožem do PUR pěny.

Ovšem ani dodatečná instalace hranatého potrubí do PUR pěny není složitá. Snad je tam zaříznete nožem. PUR pěna, jako tepelná izolace krovu, vychází na dům 150 m2 ve 2 patrech cca 50.000,- kč a to nebyla vybrána ta nejlevnější nabídka. Není to tedy drahá technologie. Asi bychom všichni čekali vyšší cenu.

Provedená PUR pěna je na pasivní standard. U nízkoenergetického domu by byla tloušťka tepelné izolace menší, taktéž by byla nižší i cena.
Stříkaná polyuretanová pěna (PUR pěna) je vynikající tepelná i zvuková izolace, která dokonale přilne k povrchu a utěsní každou skulinku. Vznikne tedy homogenní vrstva bez spár, a bez tepelných mostů. Snižuje náklady na vytápění až o 80% (za současné modernizace oken a topného systému). Uzavřenou buňkou pěny dosáhneme současně izolace i hydroizolace v jednom procesu. Tato stříkaná izolace neztrácí izolační vlastnosti po celou dobu životnosti střechy. Je odolná vůči bakteriím, plísním. Odpuzuje hlodavce. Pěnová izolace (uzavřená buňka) má nejlepší parametry mezi izolačními materiály.

Pokud začne střecha zatékat, PUR pěna nesnižuje svou kvalitu tepelné izolace, naopak působí jako hydroizolace. Je to podobné, jako polystyrenem plněné cihly. Životnost takového polystyrenu rovná se životnosti cihly.

V domě můžete vidět na fotce i stále více prosazované sádrové omítky. Jsou velice rovné a přesné, mají příznivý vliv na klima v domě. Vyšly cca na 90 000,- Kč.
Jak vidíte, díky dotacím a novým technologiím, můžete dnes na starším domě i novostavbě, dosáhnout obrovských energetických úspor. Projekty pro dotace Nová zelená úsporám vypracovává firma Master energy.

Hlavní výhodou je ovšem zvýšení kvality. Děláte to pro sebe.

Autor: Ing. Pavel Sýkora, energetický specialista
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Dotace na novostavby i svépomocí. V roce 2015 až 585 000,- Kč
Soběstačné domy
Vytápění pasivních domů
Pasivní dům - chtít či nechtít?