Ztracené bednění

Ztracené bednění
Ztracené bednění

Kdo někdy stavěl dům nebo garáž, prostě cokoliv, co vyžadovalo nejprve vybudování základů, určitě potvrdí, že to není jednoduchá věc. V první řadě je totiž třeba zhotovit bednění, neboli jak říkají stavaři lidově „šalung“.

Bednění je v podstatě nejdůležitější věc u základu, neboť na jeho kvalitě, pevnosti a přesnosti záleží vzhled a odolnost budoucího základu stavby.

Nemusí to být pouze obytný či jiný objekt. Bednění je nutné i v případě stavby základů plotů nebo opěrných zídek. Máme-li zhotovené bednění, je téměř hotovo, neboť pak už zbývá pouze do bednění nalít beton.

Na všechny tyto složité práce můžeme v klidu zapomenout, pokud vyžijeme stavební novinky, kterou je ztracené bednění. Jedná se v podstatě o betonové tvarovky různých rozměrů, kterým si jednak ušetříme čas, a jednak zajistíme daleko větší pevnost, stabilitu i životnost základů. Pokud použijeme ztracené bednění na stavbu opěrné zdi, bude taková zeď mnohem vzhlednější, nežli klasický beton. Ten i přes veškerou snahu ponese stopy dřevěného bednění, které bychom museli navíc pracně odstraňovat po vyzrání betonu.

Ztracené bednění

Nezbytnost každého kvalitního domu

Ztracené bednění znamená nejen úsporu času a peněz, ale díky tzv. zámkům, které mají všechny typy a velikosti ztraceného bednění, do sebe všechny betonové tvarovky dokonale a snadno zapadají. Hotová zeď je tak perfektně rovná, bez nevzhledných nerovností, které způsobuje klasické bednění. Rovněž podélná rovinatost v případě dlouhé základové řady je zajištěna. Stačí napnout provázek a jednotlivé tvarovky usazovat přesně v jeho linii.

Pomocí ztraceného bednění, vyrobeného z kvalitního betonu, můžeme zdít základy staveb. Také podezdívky, nosné i nenosné, vyztužené i nevyztužené obvodové stěny, nadezdívky základových pásů, podezdívky plotů nebo celé opěrné zdi. A to vše, aniž bychom museli nejprve pracně zhotovovat bednění a nakonec odbedňovat. Jednotlivé tvarovky se na sebe kladou nasucho, nebo se mohou pro zvýšení pevnosti a stabilnosti vazby prolít betonem, případně ještě více zpevnit zpravidla svislým armováním.