Penzijní fondy dnes prodělávají, milionáři dnes investují jinak, než před rokem. Do nemovitostí. Vy můžete taky. Do své nemovitosti. Aktuálním hitem jsou malé rodinné domky. Ideální je, pokud do své nemovitosti investujete cizí peníze. Třeba státní dotace na novostavby. To už ale není cizí investice, ani půjčka, to je dar. Ale to je dnes realita.
Co to je malý rodinný dům?
Žádný rodinný dům není dost malý. Doba se mění. Dnes již má málokdo 7 - 9 dětí. Navíc nepotřebujete sklep na uhlí, kůlnu na dřevo, stodolu na seno a chlév pro koně, nebo krávu. V rodinných domech se dnes již ani nedělají kotelny. Ba často dokonce ne ani komíny.
Moderní domy bez topení:
Vývoj technologií, nebo spíše konstrukcí rodinných domů, hlavně tedy stavebních materiálů, došel k místu, kde topení není největší spotřebič energií. Dům se dnes řeší spíše komplexně, stále více jako, více méně Soběstačný. Snahou je dosáhnout co největší soběstačnosti. Mít vlastní vodu, čističku, potraviny, energii, teplo. Žádný z těchto požadavků nevyžaduje stavět velký dům. Dříve se stavěly nejběžněji domy 10 x 10, 2 patra, dnes zpravidla bungalovy 100, 130, nebo 160 m2, případně patrový dům 130 m2. Zmenšení ploch však neubírá komfortu, spíše naopak. Využívá se více zahrady, všude jsou dnes francouzská okna, balkony, zimní zahrady, koupací biotopy, případně skleníky. Tedy, takový "malý dům" je vlastně mnohem užitkovější, než "starý dům" 10 x 10, 2 patra, s malými okny a velkými sklepy.
Kolik stojí takový "malý dům"?
Hrubé stavby, dvoupatrových domů, 130 m2, se pohybují kolem 750 000,- Kč, na klíč kolem 1,5 milionu Kč. Pokud posunete dům do pasivního standardu, cenu o něco málo navýšíte, avšak máte možnost získat dotaci až 485 000,- Kč. Doba se mění. Nejenže mnohé dnešní novostavby nemají komíny, ony nemají ani radiátory, ani podlahové topení. A přece jsou komfortní a vysoce úsporné. Ve srovnání s tím, právě naopak, obrovské domy s "50 věžičkami“ z období podnikatelského rokoka v ČR, nebo 60 tých let v USA, jsou dnes neprodejné. Jako energetický auditor mám zkušenost s takovými domy - čím více věžiček, tím horší tepelná izolace. Případně neopravitelné otopné systémy a "jiné vymoženosti." Nic moc, zpravidla stavební provedení, takových obrovských domů. Ale i tyto energetické žrouty lze optimalizovat. V projektu domu, který měl cca 350 m2 a spotřebovával 160 000,- Kč na elektřinu přímotop, jsme z něj udělali Inteligentní dům inteligentně a snížili jsme spotřebu elektřiny na 24 000,- Kč na topení a teplou vodu. Současně jsme zvýšili tepelnou pohodu v domě. Je daleko příjemnější, teplejší. Bez zateplení.
Stavební vize menších rodinných domů měl Baťa již pomalu před 100 lety. Nic nového pod sluncem. Viz Baťovské domky. Baťa předběhnul dobu o 3 generace.
A co ta potravinová soběstačnost?
Akvaponický skleník má cca 10 x vyšší úrodu, než běžný skleník. Opět tedy může být mnohem menší. Energetická soběstačnost, pěstování zeleniny, samozásobitelství a potravinová soběstačnost mohou být mnohdy snadnější, než si myslíme. Malých rodinných domů bych se určitě nebál. Dbejte spíše na kvalitu, úspornost, jednoduchost a účinnost technologií, než na kvantitu. Dotace na novostavby je stejná pro malý i velký dům. Pro malý dům je tedy poměrově výhodnější. Dobrou chuť a chuť k práci.
Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz
Související články:
Moderní dřevostavby s dotací