Dnešní novostavby musí ze zcela pochopitelných důvodů splňovat platné normy a rovněž odpovídat po všech stránkách vzrůstajícím nárokům na komfort bydlení.
Nové domy musí mít požadované tepelně technické hodnoty a proto je nutná konstrukce s co nejlepšími tepelně izolačními parametry, a to jednoznačně na úrovni požadavků norem. Vytápění je řešeno nejčastěji klasickým způsobem, obvykle pomocí plynového kotle s vysokým výkonnostním stupněm. Větrání zajišťují okna.
Jak je to se spotřebou energie
Zatímco u staveb z osmdesátých a devadesátých let je spotřeba energie na vytápění mezi 80 – 140 kWh/m2a, u současných novostaveb činí pouze 65 kWh/m2.rok. Starší domy mají obvykle nezateplenou a špatně izolující konstrukci, také zastaralou otopnou soustavu. Ta je většinou vázána na provoz kotlů spalujícího pevná paliva. Takové kotle jsou zdrojem velkého množství emisí. Ventilace je zajištěna taktéž pomocí oken. Ve staré zástavbě představuje spotřeba tepla na vytápění až 200 kWh/(m2.rok). Což ve výsledku znamená, že takovéto budovy můžeme označit spíše jako tepelné zářiče a odborný zásah v podobě zateplení, izolace a celkové modernizace je rozhodně nemine.
Výhody novostaveb
U novostaveb se počítá s modernějšími materiály, takže se vám nestane například to, že budete muset stavbu rekonstruovat například z důvodu výskytu azbestu. V tomto případě může mít neznalost přímo katastrofální následky. Nejčastěji býval azbest používán ve stavbách domů ze 70. let minulého století. Rekonstrukce starého domu vás tak může přijít finančně na víc, než nákup novostavby a ještě zde hrozí riziko zdravotních dopadů.
Energetické štítky
Další pomyslnou výhodou novostaveb jsou energetické štítky, které jsou průkazem energetické náročnosti pro každý dům. Přece se neupnete ke koupi bydlení, o kterém víte již od samého počátku, že má vysokou energetickou náročnost a je velmi nehospodárné. Povinností majitele nemovitosti je nechat si tento průkaz zhotovit. Vy, jako zájemce o bydlení pak přesně víte, do čeho jdete. V případě bytů se zpracovává průkaz pro celý dům.
Výběr developera
Jednáte-li při pořizování bydlení s developerem, nespoléhejte na to, že bude seriózní a poctivý. Mohli byste totiž narazit. Jsou i tací, co vás takzvaně vezmou na hůl. Jedním z největších rizik je nákup a úhrada celé částky za nemovitost ještě dříve, než je tato přepsána na nového majitele v katastru nemovitostí. Už proto se vyplatí mít k dispozici i právníka, který s vámi bude konzultovat kupní smlouvu ještě před tím, než ji podepíšete.