Špičkoví odborníci potvrzují, že možnost sledovat akvárium lidskému organizmu velmi prospívá.
Oční klinika ve Zlíně má v čekárně akvárium. Proč, to vysvětluje její přednosta MUDr. Pavel Stodůlka, průkopník laserových operací očí a přední evropský i světový operatér.
„Pohled na pěkné akvárium je velmi uklidňující pro duši, a pokud je přiměřeně osvětlené, také velmi zdravé pro oči. Většina akvárií má zelené rostliny a sledování pomalu se pohybujících ryb mezi rostlinami a kameny je pro oči relaxující. Dá se to přirovnat k oční józe, která je také relaxací pro oči i ducha,“ vypočítává přednosta kliniky.
„Akvária bývají osvětlena světlem se spektrem podobným dennímu světlu. To je navíc přirozeně rozptýleno odrazem ode dna a objektů ve vodě. Monitory elektronických zařízení naopak září přímo do oka a jejich světlo nebývá rozptýleno odrazy od objektů. Navíc větší akvária vyžadují pohyby očí při sledování plujících ryb, což je pro oči přirozené a zdravé a oční svaly při pohybech očima zároveň oči masírují a stimulují tak jejich metabolismus,“ doplňuje přednosta kliniky výčet pozitivních vlivů na zrak.
Podvodní svět má navíc na člověka zjevně pozitivní vliv i v případě, že si sledování akvária možná ani neuvědomuje. Američtí vědci Nancy Edwardsová a Alana Beck, kteří výsledky svého zkoumání zveřejnili v časopise Journal of Nursing Research, umístili na čtyři měsíce akvária do jídelen v centrech, která se starají o pacienty s Alzheimerovou chorobou.
Nejznámějším projevem této nemoci je postupná ztráta paměti, významným problémem je však také nedostatek chuti k jídlu. Kontroly, které u pacientů probíhaly každé dva týdny od umístění akvárií, přitom prokázaly znatelné zlepšení v těchto oblastech:
- Zlepšení chuti k jídlu.
- Výrazně se změnila nálada pacientů, mnozí se například již necítili depresivně, nebo rozhněvaně.
- Po dvou měsících se pacientům zlepšila paměť.
O tom, že sledování světa pod vodní hladinou má na člověka pozitivní účinky tedy zjevně nemůže být sporu. Kde je ale nejlepší si akvárium umístit? „Všude tam, kde trávíme čas“ doporučuje psycholožka Protivanská.