Usilovat o smlouvu na dobu neurčitou se jistě vyplatí v zaměstnání. Při odběru energií to ale taková výhoda není. Slibovaná jistota se může proměnit v noční můru a garance výhod se rozplyne jako pára nad hrncem. Odborníci energie pro domácnosti proto doporučují nevázat se na dlouho a volit spíše kratší úvazky. Co dalšího byste si měli pohlídat ve smlouvě s dodavatelem elektřiny nebo plynu?
Účty za energie tvoří podle statistik druhou nejvyšší zátěž domácího rozpočtu. Vzhledem k tomu, že dodavatelé zemního plynu a elektřiny nabízejí různé ceny a podmínky, lze v tomto případě také hodně ušetřit. Podle odborníků se stále mnoho spotřebitelů v této problematice špatně orientuje. Platí zbytečné peníze navíc za elektřinu nebo plyn, přestože stačí jen přejít k levnějšímu důvěryhodnému dodavateli.
„Nabídek najdete mnoho, ale pozor, více než jinde tady platí okřídlené úsloví, když ptáčka lapají… Výhody slibované v reklamních sloganech se nemusí stát skutečností,“ upozorňuje Juraj Ondris ze společnosti SPP, která dodává plyn a elektřinu více než 1,3 milionu zákazníků na Slovensku a v České republice.
Neupisujte se na dlouho, ceny energií se mění rychle
Pokud přemýšlíte o změně dodavatele plynu nebo elektřiny, určitě si sami ověřte třeba prostřednictvím internetové kalkulačky energií, na jakou úsporu v ročních nákladech opravdu dosáhnete.
Potom si pečlivě prostudujte nabízené podmínky. Smlouva na dobu neurčitou sice znamená, že nebudete muset myslet na to, abyste nezůstali bez energií, ale je to opravdu tak výhodné? Právě u plynu a elektřiny se změna ceny může odehrát ze dne na den, a to oběma směry. Pokud by totiž ceny na světovém trhu klesly, ukončení vašeho dlouhého úvazku může brzdit vysoké penále za předčasné ukončení smlouvy. „V tomto ohledu je ojedinělý náš produkt Chytrý plyn, který fixuje zákazníkům cenu směrem nahoru, ale v případě jejího poklesu na burze jim klesne i na vyúčtování,“ říká Juraj Ondris.
Zvažujte, než se zavážete
Cena by neměla být jediným vodítkem. Nabídky na nejlevnější plyn nebo elektřinu bývají totiž obvykle krátkodobé, nebo za nimi stojí nepříliš solidní firmy, nebo se někde malými písmeny ve smlouvě skrývá netušený poplatek třeba za předčasné ukončení.
„Pokud se tedy nechcete vázat a chcete si ponechat možnost reagovat na případné výkyvy na trhu, pak je ideální podepsat smlouvu s vaším dodavatelem na rok,“ doporučuje Juraj Ondris z SPP. Případnou změnu si pak ale dobře naplánujte, ať nemusíte platit případné penále. Pohlídejte si konec úvazku a ověřte si, jak dlouho dopředu musíte dodavateli sdělit svůj nesouhlas s prodloužením. Jinak vám automaticky smlouvu prodlouží a vy se navíc můžete propadnout do nevýhodného tarifu.
V okamžiku, kdy budete držet smlouvu v ruce, vyžádejte si čas na její podrobné prostudování. „Určitě se nenechte tlačit do kouta tím, že musíte hned podepsat. Solidní dodavatel počká, je v jeho zájmu, aby zákazník byl maximálně spokojený a informovaný,“ přibližuje firemní filozofii SPP Juraj Ondris. Pohlídejte si, zda to, co vám slibovali, také skutečně vidíte černé na bílém, nikoliv ve všeobecných podmínkách malým písmem. „Tím nejdůležitějším jsou termín dodávky a cena,“ uzavírá doporučení Juraj Ondris z SPP.
5 základních doporučení ke smlouvám s dodavateli energií
- Pravidelně porovnávejte (sledujte) cenové nabídky na trhu
- Vyhněte se nevýhodným smlouvám (mj. kde hrozí vysoké penále za předčasné ukončení)
- Preferujte krátkodobější (roční) kontrakty před smlouvami na dobu neurčitou
- V případě, že zvažujete změnu dodavatele energií, načasujte vhodný okamžik ukončení smlouvy
- Nenechte se natlačit do nevýhodných podmínek, vy rozhodujete o tom, kdo bude váš dodavatel energií