Když se dnes staví nové rodinné domy nebo se dělá důkladná rekonstrukce, dbá se na to, aby byl dům perfektně izolovaný. Faktem je, že když máte nová plastová okna, je dost pravděpodobné, že budete mít místnosti perfektně utěsněné. Alespoň minimální výměna vzduchu je však nutná. Proto je dnes běžné, že mají okna možnost otevření na mikroventilaci.
Mikroventilace je poloha kliky před úplným zavřením, která způsobí uvolnění okna a vytvoření malé mezery mezi rámem a těsněním umožňující proudění vzduchu. Jedná se o funkci, která je již u většiny nových plastových oken standardem. Mikroventilace se běžně používá řekněme od jara do podzimu, ale její použití v zimě není vhodné.
Proč nepoužívat mikroventilaci v zimě
V zimě je nejlepší větrat intenzivně a krátce úplným otevřením oken, což je přesný opak toho, co dělá mikroventilace. Když máte mikroventilaci otevřenou, přicházíte o teplo, bude vám namrzat kování, což ho poškozuje, ale nejhorší jsou právě zbytečné tepelné ztráty. V zimě se nepoužívá ani ventilačka, správné je otevřít okno dokořán dvakrát nebo třikrát denně na pár minut. Tak se vymění vzduch, ale stěny ani nábytek se neochladí.
Naopak v létě je mikroventilace výborná, zlepšuje výměnu vzduchu, aniž byste museli na větrání myslet, snižuje vlhkost, předchází vzniku plísní, umožňuje odvod škodlivin z místnosti. Stále však platí, že v zimě však na mikroventilaci zapomeňte a raději větrejte cíleně, rychle a intenzivně.
Tip: Podívejte se, jak správně větrat v průběhu celého roku