Ve stavebnictví se velmi rychle mění technologie. Kvalita stoupá, cena ovšem často klesá. Tento div umožňují například sádrové omítky.
Sádrové omítky se do ČR stále více rozšiřují ze zemí, jako je Polsko a Německo. Tedy zemí, kde je historicky hodně sádrovce. Nejoblíbenější je sádrovovápenatá omítka Nahrazují tak mnohem dražší vápenatocementové omítky. Hlavní výhodou sádrových omítek je klima. Sádra, sádrovec, umožňuje přijímat vlhkost ze vzduchu a v případě přesušeného vzduchu pak vlhkost navracet do vzduchu.
Nedílnou vlastností lákavosti sádrových omítek je jejich cena. Sádrové omítky jsou tak v naprosté většině developerských projektů. Další lákavou vlastností je jejich neprůvzdušnost. Což je výhodné pro provedení Blower door testu u pasivních domů. Na obrázku vidíte ložnici z pasivního domu Heluz. Zde je navíc, přesto že jde o podkroví, šikmý betonový panelový strop. Díky velké tepelné akumulaci betonového střešního panelu je zde příjemné klima i v létě.
U venkovních omítek je to trochu složitější. Je jasné, že dost stavebníků se rozhoduje podle rady: " Lojza v hospodě říkal, ať tam dám silikon, " a díle nic neřeší. Pak se může stát, že nová fasáda vesele popraská, většinou ale až po záruce.
Ve stavebnictví, více než jinde, platí, že pokud změníte jednu věc, vyvoláte tím změnu 5 dalších. Dům je systém. Dříve se používaly například plné cihly. Stavební materiál malých rozměrů, tepelně i pevnostně stabilní, s velkou možností dilatací. Tedy omaltování. Ideální byl Brizolit, nebo břízolit, z Horní Břízy. Téměř věčný, nezničitelný. Jenže čas trhnul oponou a doba se změnila. Dnes se zdí z velkých tepelně izolačních bloků. Teploty na fasádě mají velké rozdíly. Dosahují i plus 75 °C. Modul pružnosti omítky musí být nižší, než modul pružnosti zdiva.
A síťovina musí být v tažné oblasti, jinak nebude fungovat. Pokud ji tam dáváte, třeba na vnější zateplovací systém. Obecně je ovšem tendence dnes stavět domy s dlouhou životností, tedy například zděné pasivní domy bez zateplení.
Dnešní technologie to již umožňují. Kvalita domu nemusí být o investici, ale o výběru a sladění technologií.
Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz
Související články:
Dotace na novostavby i svépomocí. V roce 2015 až 585 000,- Kč