Beton je dnes levný a má unikátní vlastnosti. Vysoká odolnost, trvanlivost, snižuje nároky na kvalitu zednických prací. Snadno se betonuje i svépomocí. Perfektní tepelná akumulace. A budete to mít nabeton.
Betonové domy
Na obrázku vidíte pasivní dům u Zlína. Zatím jsou vidět jen vnitřní stěny obvodového zdiva. Ztracené bednění, tloušťka 25 cm. zvenku trčí nerezové dráty na provázání vnějšího zdiva, opět ztracené bednění, 15 cm. A mezi těmito stěnami betonovými bude 32 cm kamenná vata lambda 0,032 + 5 cm vzduchu. Strop je panelový z předepjatého betonu. Základové pasy 80 cm jsou od zdiva tepelně přerušeny deskou pěnoskla. Hydroizolace je prováděna bentonitovou (jílovou) folií. Ta má zvláštní vlastnost. Samoopravitelnost. Je – li pod tlakem, a dojde – li k přerušení, třeba propíchnutí, zase se jíl spojí. A co střecha? Nabeton betonová?
Jahody na střeše
Na střechu pod úhlem cca 25 stupňů budou opět osazeny buď panely z předepjatého betonu, nebo bude strop podšalován. Odlit z betonu. Na střechu přijde 40 cm polystyrenu, pod něj opět jílová hydroizolace, na polystyren nopová folie, pak asi 15 cm hlíny.
Zelená střecha
Tak vlastně vzniká zelená střecha. Obvykle se na ní pěstují skalničky, zde manželka investora uvažuje o jahodách. Asi budou mít jahodové manželství.
Co ekonomika?
Dům, 110 m2 x 2 patra, spotřebuje 150 m3 betonu. Materiál cca 2,5 milionu Kč. Výhodou je, že vše si investor staví svépomocí, beton plní mixem, panely položil jeřáb. Dotaci na pasivní dům si nárokuje 585 000,- Kč. Ovšem, vzhledem k masivní tepelné izolaci, tohle bude spíš nulový dům, než pasivní. Samozřejmostí je rekuperační jednotka s tepelným čerpadlem a krbem.
Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz
Související články:
Domy kryté zeminou
Pěnosklo
Soběstačné domy