Plyn, nebo elektřina? Co se vám vyplatí víc?

Topení levně
Plyn, nebo elektřina? Co se vám vyplatí víc?

Dostupnost paliva, časová a technická náročnost obsluhy, pořizovací cena a především provozní náklady – to všechno jsou faktory, podle kterých vybíráme vytápění pro svůj domov. Hledáte pro a proti každé alternativy? Zjistili jsme je za vás!

Zlatá střední cesta

Plynový kotel je oblíbený a hlavně efektivní způsob vytápění domu a zajištění ohřevu vody. Je to řešení nejen levné, ale také ekologické, neboť spalováním zemního plynu se do ovzduší dostává jen minimum škodlivin. Jedinou podmínkou, která pravděpodobně rozhodne o tom, zda budete topit plynem, je připojení k lokální síti zemního plynu. Pokud není připojení ve vaší lokalitě k dispozici a plyn bude i přesto vaší volbou číslo jedna, nemusíte házet flintu do žita. Můžete si totiž pořídit samostatný zásobník propan-butanu. Ten je ale nutné pravidelně doplňovat, je o něco dražší a musíte také počítat s tím, že zabere trochu místa.

Když se rozhodnete topit plynem, budete mít na výběr ze dvou typů plynových kotlů: běžného teplovodního a kondenzačního kotle. Teplovodní kotle mají nižší pořizovací cenu, ale kondenzační zase nabízejí vyšší účinnost – vložené náklady se vám tedy brzy vrátí.

Tip: Pokud budete hledat, kvalitní plynový kotel, mrkněte např. na kotle Mora-top. Za super cenu je pořídíte na topenilevne.cz

Nejvýhodnějšího řešení docílíte, když vám bude plynový kotel zároveň ohřívat vodu. Jako řešení můžete zvolit buď průtokový ohřev, nebo ohřev vody v zásobníku. Průtokový ohřev je sice levnější, ale pokud má sloužit více jak jedné místnosti zároveň (např. kuchyni a koupelně), nesplní vaše očekávání. Teplá voda bude téct zkrátka jen z jednoho kohoutku.

Pokud zvolíte ohřev vody v zásobníku a nechcete vyhazovat peníze z okna, myslete také na regulaci – ta zařídí ohřev vody jen v čase, který si sami zvolíte.

Když plyn není dostupný

Pokud nemáte možnost připojení na lokální plynovou síť, pravděpodobně zvolíte vytápění elektřinou. Je komfortní, nevyžaduje žádnou obsluhu, dobře se reguluje a nevznikají při něm žádné látky škodlivé pro ovzduší.

Přesto má určité nevýhody. A to především vyšší cenu. Vytápění elektřinou není v našich končinách příliš výhodné, ale i tak vykazují elektrické topné systémy dobrý poměr mezi investicí a provozními náklady.

Elektrické vytápění se čím dál častěji stávají součástí topných sestav s tepelným čerpadlem či krbem. V nízkoenergetických či pasivních domech se s jiným systémem téměř nesetkáte. Podlahové vytápění v kombinaci s krbovými kamny je vzhledem k nízkým pořizovacím nákladům, nulové údržbě, přesné regulaci a bezobslužným provozem považováno za bezkonkurenční.

Už máte jasno?