Čím topit v pasivním domě? Lidé topí vším možným. Faktury za energie, v různých pasivních domech jsou různé, dokonce i takové, které byste určitě platit nechtěli.
Znám i pasivním dům s kotlem na uhlí. Tam je jistota, že vás vysoká faktura za energie nepřekvapí. Pokud ale chcete komfort, obvykle volíte tepelné čerpadlo. Tím získáte i ekotarif – levnou elektřinu pro celý dům.
Investor v tomto domě, pasivním domě, vyžadoval energeticky efektivní opatření. Tedy optimální investici, vysokou účinnost. A to právě tepelné čerpadlo v tomto domě umožňuje. Je zde tepelné čerpadlo bez elektrokotle. Ani záložní, ani bivalentní elektrokotel. Je to tepelné čerpadlo země voda. Z hlubinného vrtu. V zimě neklesá výkon, ani účinnost. Výkon je dostatečný, pro vytápění domu i v tuhých zimách.
Jednoduchá, účinná kotelna.
Investor chtěl ještě navíc teplovodní kamna, proto je tam dále, v kotelně akumulační nádoba. Dům má spotřebu do 15 kWh / m2 a rok, vyřízená dotace přes 500 000,- Kč. Dům je z Ytongu. má 30 cm šedého polystyrenu. V domě je všude podlahové topení, rekuperaci investor realizoval svépomocí, pod dohledem odborné firmy. Teplovodní ani fotovoltaické kolektory již v budoucnu nechce. Tepelné čerpadlo má měděné výměníky, může být ovládáno přes internet, záruka 7 let. Je velmi malé, je umístěno pod schody. výkon asi 6 kW. Dům má vlastní studnu, vodu tedy bude mít zdarma. Nízké provozní náklady domu umožňují splácet hypotéku.
Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz