Chcete zavést do svého domu zemní plyn? Poradíme vám jak na to. Připravte se však na jedno veliké byrokratické kolečko. Nejen, že u toho strávíte hodně času, ale budete muset obětovat i desítky tisíc korun. Zhotovení plynové přípojky a napojení odběrného místa totiž není levnou záležitostí. Na druhou stranu se jedná o levný zdroj energie, který je šetrný k životnímu prostředí.
Kolik budete platit?
Přesnou částku prací vám provedou stavební firmy. Před tím, než podepíšete smlouvu o realizaci plynové přípojky, vám doporučujeme předložit propočty od více firem. Ceny se totiž mohou značně lišit. Celkové náklady jsou závislé na více faktorech. Ať už se jedná o způsobu provedení, délce či materiálu. Platit můžete za montáž potrubí přípojky až po hlavní uzávěr, zbudování skříně hlavního uzávěru plynu, za zemní práce (výkop jámy, vysypání výkopu pískem, následné zavezení jámy) nebo za geodetické zaměření a revizi soustavy.
Cena za zemní práce se odvíjí od místních podmínek a délky výkonu. Vykopání jámy o délce několika metrů se může cenově vyšplhat až na desítky tisíc korun. Pokud si vše provedete sami, můžete výrazně ušetřit. Nezapomínejte ale na to, že každý výkop má svá pravidla. Plynové potrubí se ukládá do ochranného pískového lože, a to do minimální hloubky 0,5 metru. Ceny ručního výkopu bez odvozu zeminy se pohybují od 500 až do 1 000 Kč za m3. K částce je nutné připočítat i opětovné zaházení výkopu a zhutnění terénu.
Jak postupovat při zřízení plynové přípojky?
Prvním krokem je podat žádost o připojení k distribuční soustavě. V Praze se o rozvod plynu stará společnost Pražská plynárenská, v jižních Čechách společnost E.ON a ve zbytku České republiky je to RWE. Po podepsání smlouvy o připojení s příslušnou energetickou společností, můžete začít připravovat projektovou dokumentaci, kterou vyhotoví pouze certifikovaný odborník nebo smluvní partneři distributora plynu. Tato dokumentace řeší přívod plynu do objektu, vnitřní rozvody, umístění spotřebičů, jejich druh a výkon. Po vypracovaném projektu a smlouvě o připojení k distribuční soustavě se obraťte na příslušný stavební úřad, který vám musí vydat stavební povolení. Na rozhodnutí má 30 dní. Po udělení povolení můžete začít budovat vnitřní vedení plynu až po hlavní uzávěr umístěného a hranici pozemku. Jakmile dokončíte stavbu, nesmíte zapomenout na tlakovou zkoušku a sepsání revizní zprávy. K samotné stavbě přípojky může dojít a po dokončení vnitřních rozvodů. Než začnete odebírat plyn, musíte uzavřít smlouvu s dodavatelem. Pokud nevíte, kterého si vybrat, poradí vám naše kalkulačka, která vám pomůže porovnat veškeré ceny plynu. Stačí zadat parametry dle vašich požadavků a následně vám vyjede tabulka. Pak už je jen na vás, který levný plyn si vyberete.
Jak vybrat plynový kotel?
U obyčejných kotlů uniká spolu s oxidem uhličitým a dalšími spalinami komínem vodní pára zcela bez užitku. Část odpadního tepla, které by uniklo v podobě páry, dokáže využít kondenzační plynový kotel. Tím pádem je rozdíl v účinnosti oproti klasickému kotli zcela značný. Spotřeba plynu tak může klesnout až o 20 %. Nevýhodou je logicky vyšší cena, která se pohybuje kolem 20 000 Kč.
Aby kondenzační kotle správně fungovaly, to znamená, aby skutečně šetřily, musí topit na nízkou teplotu. Maximální účinnost mají při teplotním spádu zhruba 50/30 °C až 55/35 °C. Tepelné omezení pro klasické plynové kotle neplatí. Kondenzační kotle nelze připojit na klasické komíny. Spaliny nejsou dostatečně horké a tak se zachycují na stěnách trubek. Řešením je investovat do turbo kotle, kde se spaliny jednoduše odvádějí ven v plastových trubkách skrz zeď.
Výhodou plynového kotle je fakt, že může kromě teplovodní vody ohřívat zároveň i spotřební vodu (na koupání, mytí nádobí). Kotel může být průtokový nebo se zásobníkem. Ten průtokový obslouží dřez, umyvadlo a vanu. Při větším odběru VUT se doporučuje investovat do zařízení se zásobníkem. Je třeba si dávat pozor na pravidelnou údržbu plynových kotlů. K tomu slouží revize a kontroly, které prodlouží životnost kotle a zvýší jejich účinnost.