Mít k dispozici teplou vodu je pro nás běžnou záležitostí a v mnoha domácnostech se často vyskytují průtokové ohřívače sloužící k ohřevu vody. Zajímá vás, jak taková zařízení fungují a proč jsou tak oblíbená? Máme pro vás připraveno 5 věcí, které je dobré o nich vědět.
1. Hodně muziky za málo peněz
V první řadě je vhodné vědět, že elektrické průtokové ohřívače byly zkonstruovány proto, aby úsporně ohřívaly vodu a tím také šetřily vaše finance. Funguje to jednoduše – otočíte kohoutkem nebo nadzvednete páku baterie a v tu chvíli se voda procházející ohřívačem začne ohřívat. Zavřete kohoutek nebo pákovou baterii a voda se ohřívat přestane (nevytváří se zásoba teplé vody jako u bojlerů). Jednoduché a praktické. Nikde se neohřívá nic navíc a teplou vodu máte vždy, když ji potřebujete.
2. Tlakové nebo beztlaké ohřívače – toť otázka
Trh nabízí dva typy průtokových ohřívačů a každý je vhodný pro trochu jiné použití.
Beztlaké průtokové ohřívače – u těchto ohřívačů je využita velmi jednoduchá konstrukce, která umožňuje snížit pořizovací náklady na úplné minimum. U beztlakových průtokových ohřívačů je potřeba myslet na to, že mohou teplou vodu ohřívat jen pro jedno místo – jedno umyvadlo nebo dřez – a že se k nim musí pořizovat speciální beztlaká vodovodní baterie.
Tlakové průtokové ohřívače – tento typ ohřívačů má o něco složitější konstrukci, i cena je vyšší, ale zase máte jistotu, že vám tlakové průtokové ohřívače mohou rozvést vodu k více odběrným místům najednou a nepotřebují žádnou speciální baterii.
3. Nahoru nebo dolu – máte mnoho možností instalace
Variabilita průtokových ohřívačů a jejich kompaktní rozměry jsou ideální pro všechny typy koupelen, toalet i kuchyní. V nabídce české značky Wterm naleznete průtokové ohřívače pro horní i dolní umístění, takže si je můžete pohodlně umístit nad i pod umyvadlo nebo dřez a dají se krásně skrýt do různých skříněk nebo výklenků. Jejich nabídku si můžete prohlédnout zde na e-shopu společnosti.
Ideální je, pokud je ohřívač umístěn na větev teplé užitkové vody blízko odběrným místům. To proto, aby se při průtoku potrubím ohřátá voda zbytečně neochlazovala.
4. „Příkon“ není sprosté slovo
Jak je to u vás s vodou? Berete studenou vodu ze studny? Bude ohřívač fungovat v létě i v zimě? Chcete, aby vám tekla vždy teplá a ne jen vlažná voda? Potom myslete na volbu správného příkonu průtokového ohřívače. V zimě, kdy do ohřívače přitéká studenější voda než v létě, je potřeba, aby ohřívač využil vyšší výkon, aby vodu dostatečně ohřál. Stejně tak, když pustíte větší proud vody, musí ohřívač využívat vyšší výkon pro ohřev. Proto vždy volte dostatečný příkon ohřívače.
Jaký příkon průtokového ohřívače zvolit?
Příkon 4–9 kW je vhodný pro mytí rukou nebo nádobí, 9–15 kW pro sprchování, 18 kW a více pro napouštění vany či v případě potřeby velkého průtoku teplé vody.
5. Jištění je také důležité
Zapnete si varnou konvici, elektrickou troubu a chcete si umýt ruce v teplé vodě, kterou ohřívá ohřívač a ejhle – vypadnou pojistky. Váš okruh byl přetížen. Aby se toto nestalo, zkontrolujte si, že máte dostatečné jištění na to, abyste mohli zapojit ohřívač a současně s ním používat i další spotřebiče. Větší ohřívače obsahuji spínací kontakt pro vyblokování větších spotřebičů v domácnosti, např. sporáku, po dobu odběru teplé vody z ohřívače.
Další užitečné rady, tipy a informace o průtokových ohřívačích naleznete v našem článku pod tímto odkazem.
Malá rada na závěr
Nadchly vás průtokové ohřívače? Pak pro vás máme poslední radu – průtokové ohřívače jsou dobrými partnery, kteří vám poskytnou komfort teplé vody vždy, když ji budete potřebovat. Jejich hospodárnost se projeví zejména tam, kde se teplá voda používá průběžně a v menších množstvích. Jejich místo je v domácnostech, v různých dílnách a provozovnách, na chatách a chalupách i v objektech využívaných k ubytování, na benzínových pumpách nebo v kancelářích.