Musí mít chov pstruhů na zahradě tekoucí vodu?

Rybí farma
Musí mít chov pstruhů na zahradě tekoucí vodu?

Pstruh je synonymem horské bystřiny, zdraví a proudící vody, v ranním mléčném mlžném oparu. Proto hned každý pomyslí, že těžko může pěstovat pstruha na zahrádce. Opak je však pravdou.

Pstruzi na zahradě

Pstruzi se dnes chovají v zahradních jezírkách, dokonce i bazénech. Zvláště pstruzi duhový, kteří byli vyšlechtěni jako pstruzi rybniční. Není ale problém doma na zahrádce chovat ani tzv. pstruha lososovitého, který má růžové maso, v cenové hladině přes 300,- Kč / kg, při běžné kvalitě supermarketů. Pokud máme pstruha absolutně čerstvého, případně i BIO kvality, ceny se pohubují mnohem výše.

Pstruzi se dnes chovají v chovných jímkách, bazénech, přírodních bitotopech, ideálně i v recirkulačním systému. Akvaponickém skleníku. Krmíte pstruhy, nebo jiné ryby a vodu filtrujete přes kořeny zeleniny. Ta, díky přírodním reakcím na kořenech rostlin roste jako divá. Cca 10 x rychleji, než u běžného skleníku.

Vyplatí se chovat pstruhy?

Já myslím, že ano. Nejjednodušší zahradní jezírka, celkem plytká, o ploše cca 7 x 3 m, jsou zpravidla foliová. Tedy nepředstavují velkou investici. Voda se používá dešťová a studniční. Jezírko slouží k ohřevu a hnojení vody pro zahradu. Vzácné, žádané a zdravé pstruží maso je tak vlastně bonus. A pstruh v takovém jezírku roste celkem rychle. Pro chov pstruhů na zahradě tedy nemusíte mít nutně tekoucí vodu. Musíte mít hlavně chuť do práce.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články: