Je možné, že zahrádkáři vypěstují více než zemědělci?

Zahradnictví
Je možné, že zahrádkáři vypěstují více než zemědělci?

Už za minulého režimu se tvrdilo, že by možná bylo lepší, kdyby zemědělství vedli zahrádkáři, tedy lidé z fabrik, a průmysl JZD, tedy lidé ze zemědělství, ale ve skutečnosti z přidružených výrob. Zahrádkáři již tehdy perfektně fungovali, a přidružené výroby měly špičkové průmyslové výsledky.

Ovšem, každý režim se zahrádkářů bál. Soudruzi tvrdili, že zahrádka   před domem je malá buňka kapitalismu.  V současné době, pojmy jako zahrádkaření, potravinová   soběstačnost, samozásobitelství, taky nejsou nijak preferovány. Za 2. světové války bylo ovšem zahrádkaření velmi žádané. Ve městech se tehdy vypěstovalo 48 % zeleniny.

Jak je na tom zemědělství dnes?

"Za komunistů jsme měli 3,5 milionu ha zemědělské půdy", říká můj známý.  "Dnes je všude nastavěno mnoho montoven, skladů, fotovoltaických polí a podobně, máme 2,5 milionu ha zemědělské půdy.  Třeba u cukrovky, šly ovšem hodně nahoru výnosy. V socialismu byla průměrná výnosnost 25 t cukrovky / ha. Dnes, kdo nemá 60 t cukrovky /ha naříká, že se neuživí. Dnes ČR produkuje o 30 % více cukru než za socialismu. Cukrovka se dnes pěstuje na 25 000 ha na Moravě a 35 000 ha v Čechách. Zemědělské půdy je tedy dost." 

 A co zahrádkáři?

Zahrádkářů ubylo, cca o 1/3 se snížily zahrádkářské kolonie. Přesto ale poráží produkcí některých plodin dotované zemědělce.  Nyní je obrovský zájem o zahrádkaření. Na uvolnění místa v koloniích se čeká 4–5 let. Zájem mají hlavně 30–40 letí lidí bydlící v bytech, s dětmi.  Zahrádkaření má obrovský vliv na psychiku, zdraví, spokojenost, ...

Kolik zahrádkáři vypěstují?

Z dat Českého statistického úřadu vyplývají zajímavé informace. Loni si domácnosti na zahradách v koloniích, u domů či na soukromých políčkách vypěstovaly například dvacet tisíc tun rajčat. Což 2 x více, než vypěstovali dotovaní tuzemští zemědělci. Stejný poměr platí i u okurek nakládaček. A u hadovek dokonce domácnosti produkují 6 x více než zemědělci. I jahod vypěstují zahrádkáři více než zemědělci. Přitom ale, zahrádkáři   platí 11 Kč /m2 půdy, tedy 110 000,- Kč / ha. Zemědělci platí jen 1 - 4 000,- Kč /ha.

Vidíte tedy, že zemědělství bez   dotací může být efektivnější než dotované zemědělství. Mladé rodiny mají zájem o kvalitní zeleninu. Nově vznikají i zahrádkářská družstva.

Letošní jaro začal velký zahrádkářský boom. Spousta lidí sadí stromky, zeleninu, budují vysoké záhony, skleníky, dokonce na zahrádkách chovají i pstruhy. Nastupují nové zahrádkářské technologie. Jako hydroponie, akvaponie, a aeroponie. Díky novému LED osvětlení se stále více, pěstuje i ve sklepech. Běžní lidé jen přísadby, ti, co nemají zahrádky, i užitkové plodiny. Například chilli papričky pod LED diodami jedou perfektně.  I na balkonech v bytech lze vypěstovat až 150 kg zeleniny. Možnosti zvýšit samozásobení zeleninou, tedy jsou. A ta kvalita, dozrálost. Té se supermarketová strava nemůže rovnat. Dnes opravdu není těžké vypěstovat na 1 m2 i 2 000 rajčat.

Zahrádkaření má tedy obrovské množství přínosů:

- plně dozrálá kvalitní zelenina, řekněme, téměř zdarma

- zdravý životní styl – aktivní, pohodový, klidný, v dnešní uspěchané době

- snížení životních nákladů

- potravinová bezpečnost, soběstačnost

- stmeluje rodinu, má kladný vliv na výchovu , odolnost a soběstačnost dětí

- spokojenost

Neleží vám zahrádka ladem?

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Vytápění skleníků zdarma 
Zeleninový reaktor - Akvaponický skleník
Dotace na novostavby
Téměř nulové domy