Česnek - český paličák

Česnek - český paličák

Česnek, český paličák, to je světový pojem. Vysoká kvalita. Esence zdraví. Jak správně pěstovat český paličák. 

Český česnek má oproti čínskému velké léčebné účinky. Používá jako prevence proti nachlazení i nádorovým onemocněním. Česnek je bohatý na vitamíny A, C a B, vápník, selen a jód. Dalšími obsaženými látkami jsou flavonoidy, lutamylpeptidy,polysacharidy, steroidní a triterpenové saponiny a lektiny.

 

Pěstování česneku

Podzimní česnek se sadí do silvestra. 7 - 10 cm hluboko, do sice zraté, ale dřevěnou deskou udusané země. Pokud děláme dírky hůlkou do země, hůlka nesmí být špičatá. Aby stroužek česneku dosedl na dno jámy. Vzdálenost mezi řádky 30 cm, rozteč mezi rostlinami 10 cm. K sadbě používáme jen krajní dílky. Jarní česnek lze sadit i na jaře.

Český paličák 

Český paličák je pojem. Má asi 500 x více účinných látek, než laciná náhražka - čínský česnek. Jak poznáte čínský česnek ? Snadno, nepřežije zimu. To je ovšem pozdě, na jaře zjistit, že česnek nevzešel.

Česnek má rád lehké, ale výživné půdy. Co ještě se dá sadit na podzim ? Před 1. mrazy se sadí i kořenová zelenina. Mrkev a petržel. Ale jen taky, aby se zasadila, cca 1 cm hluboko, a nestihla vyklíčit. Na klíčení má dost času na jaře. Je dobré podzimní sadby nepodceňovat. Podzimní lenoši = jarní žebráci. Je to logické, než vyschne půda, chvíli to trvá, a vaše ozimá sedba již získá náskok. I semena papriky je vhodné před výsadbou dát na 3 dny do mrazáku. Lépe vzejdou. Mráz prý naruší jejich obal. Česnek nemá rád čerstvě vyhnojenou půdu. A je dobré jej sadit při teplotách do + 10 °C. Je nutné však taky neotálet s jeho sklizní. Na začátku prázdnin, před příchodem letních dešťů. Aby dlouho vydržel zaplétá se do věnců, nebo se dává do kytic s půmetrovým stonkem dolů. 

Do jarních salátů je pak vhodný, divoce rostoucí česnek medvědí. Konzumují se listy.
 

"Tak a s takovým vlastním, vysoce kvalitním česnekem se nemusíte bát upírů".

Česnek - český paličák

Autor: Ing. Pavel Sýkora