Doba pohodových letních sedánků v pergole je tatam. O slovo se hlásí zima, která může dát vašemu zahradnímu altánu pěkně na frak. Pokud chcete, aby vám pergola dobře sloužila dlouhé roky, měli byste ji zaopatřit před nepříznivými vlivy počasí. Poradíme vám, jak pergolu zazimovat.
Sníh, vlhkost a chlad jsou pro dřevěné domky, pergoly či altány nepřítelem číslo jedna. Pokud chcete zachovat jejich vzhled a hlavně životnost, musíte je pořádně zazimovat. To zahrnuje celou řadu úkolů.
Ukliďte náchylné předměty
Zastřešenou pergolu či altán je potřeba řádně vyklidit. Schovejte všechny předměty, které mohou být na mráz náchylné. Může jít třeba o nábytek, elektroniku či okrasné rostliny zdobící váš altán. Zazimujte také gril a ukliďte nářadí.
Vše vyčistěte
Vymeťte z pergoly všechny nečistoty a prach, které se tam nahromadily přes rušnou letní sezónu. Nezapomeňte uklidit také krb včetně krbových nástrojů. Následně vše pořádně vytřete, nebojte se použít i saponát.
Zvažte zakrytí altánu plachtou
Velkou roli v boji proti sněhu a mrazu mohou hrát krycí plachty. Pokud vaše pergola nemá kvalitní střechu, velmi doporučujeme zakrytí plachtou zvážit. Existují speciální plachty na pergoly, ale vystačíte si i s menšími, např. s plachtami na auto. V zákrytu by měly být minimálně dřevěné lavice a stůl.
Nátěrem nic nezkazíte, naopak
Pokud svou pergolu máte opravdu rádi a chcete, aby vám vydržela co nejdéle, pak je ideální natřít ji barvou či lakem. Nejefektivnější metodou, jak ošetřit před zimou dřevo, je tlaková impregnace. Při ní proniknou ochranné látky hluboko do dřeva a zajistí tak obranu před rozmary počasí.
Altán či jinou dřevostavbu můžete alternativně ošetřit také tenkovrstvou lazurou či lakem. Tyto přípravky sice nejsou tak účinné, jako tlaková impregnace, ale lze je použít i na smontovanou pergolu libovolného barevného odstínu. Do natírání se pusťte pouze ve slunečný den a ideálně dopoledne, aby nátěr stihl do večera uschnout.