Jaro v plném proudu, na co nezapomenout?

jaro
Jaro v plném proudu, na co nezapomenout?

Jaro je tady a každá zahrada si žádá určitou péči, se kterou bychom k ní měli každoročně v tento čas přistupovat. V nižších polohách jsme mohli začít již začátkem měsíce dubna, v podhůří a na horách si jaro hledá cestičku trochu déle, nicméně dříve nebo později vás čekají stejné úkony, jako každého zahrádkáře. Na co tedy nezapomenout?

Keře a stromy

Prostříhat keře nebo stromy je ideální aktivitou právě pro duben. Zahradnické nůžky všech velikostí proto nepouštějte z ruky. Veškeré okrasné dřeviny a stromky je třeba očistit od suchých či jinak poškozených větviček. Není nutné nechávat zastřihnuté pahýly, zkrátit můžeme vše až ke zdravé tkáni. Pokud není jaro příliš rychlé, nemusíte se bát „říznout“ také do ovocných stromů jako jsou jabloně, hrušně, slivoně nebo meruňky.

Duben je taktéž ideálním pro výsadbu. Okrasné dřeviny či ovocné stromky bychom měli do země umístit do konce měsíce. Mluvíme však především o prostokořenných sazenicích. Pokud máte v plánu sázet i kontejnerové dřeviny, můžete klidně ještě chvíli s výsadbou počkat.

Zelenina míří do skleníků a záhonů

Dubnové počasí může být sice aprílové, nicméně průměrná teplota si již drží své optimální hodnoty pro rašení a následný růst drobnějších rostlin a především zeleniny. Do této doby bylo nejlepším řešením připravit si sadbu například v relativním teple zádveří domu. Od března tak připravujeme výsadbu rajčat, paprik, cuket, lilku apod. Ke konci dubna je můžeme již přesouvat do skleníku.

Ani venkovní záhony už prázdné nezůstanou. Volně rostoucí mrkev, ředkvičky nebo kopr a petržel už můžeme vysévat do země. Stejně tak v průběhu posledních dubnových dnů lze přidat hrách, fazole nebo cibuli a brambory.

Nefunkční nářadí? Poučme se pro příští rok

Bývá zvykem, že právě v tuto dobu zjišťujeme, co všechno jsme na podzim špatně očistili a zazimovali. Ano, i nářadí si zaslouží péči jak o své dřevěné, tak kovové části. Pokud se tak nestane na podzim, na jaře už může být pozdě. Ne vždy je ale hned zle. Například tupé nástroje lze snadno nabrousit a naolejovat, stejně jako starší topůrko či jinou násadu vyměníte za pomoci pár dílenských nástrojů přímo na vašem dílenském pracovním stole.

Nicméně pořádek je nutno udělat nejen na zahradě, ale také v dílně nebo zahradním domku. Pokud se některé nářadí jara v pořádku nedočkalo, nečekejme na výprodeje a pořiďme náhradu co nejdříve tak, abyste stihli ideální čas na jarní zahradní práce. Zároveň můžeme obdobnému problému do budoucna předcházet již nyní a úložné prostory nejen pro zahradní náčiní přizpůsobit. Na ukládání v delším časovém období je ideální kovový nábytek, který narozdíl od dřevěných regálů nevede vlhkost a je bytelným pomocníkem.