Březen, za kamna vlezem. Paní zima svou vládu nad počasím již prohrála. Přichází jaro. A zahrada nás již volá.
Nejdříve zjistíme škody, které napáchal mráz na dřevinách. Silně poškozené části dřevin odstraníme. Zalijeme jehličnany, zejména když byla velká zima. Chráníme stálezelené keře před přímými slunečními paprsky.
V březnu začínáme s jarním řezem růží. A taky vysazujeme nové sazenice růží. Seříznuté keře a starší růže pohnojíme. V březnu je vhodná doba na přihojení trávníku. Pročistíme a prostříháme popínavé rostliny. Když přešly mrazy, upevňujeme ve skalce rostliny vytažené mrazem a doplníme zem kolem polštářovitých skalniček.
Ovocné stromky v březnu
V březnu dokončete řez angreštů a rybízu. S řezem mladých ovocných stromků a stěn počkejte (vhodný je duben) . Krátké a nedorostlé výhony maliníku a ostružníku odstřihněte u země, ostatní zkraťte asi na 120-140 cm.
Zelenina březnu
Je čas pro pěstování rychlené a rané zeleniny pod zakrytými záhony a ve skleníčcích systémem směsných kultur. Například mezi řady salátů vysejeme ředkvičku, kterou sklidíme než saláty vyrostou. Pokračujeme i volném výsevu otužilejších druhů a odrůd zeleniny. Nezapomeneme ani na choulostivější zeleniny: cukety, patisony, rajčata, okurky, květáky. Tyto vyséváme k předpěstování.
Květinová zahrada v březnu
Vyčistětete a upravte skupiny trvalek a jarních zahrada v březnu cibulovin. Obrývejte keře a skupiny vyšších trvalek. Nikdy však nevyhrabávejte pod křovinami loňské listí, kde jsou vysazeny sněženky nebo ladoňky, protože by se nemohly rozmnožovat. Okrasným rostlinám prospěje zarytí uleženého kompostu a hnoje. Vypleté plochy můžete vysypat mulčem. Pokračujte s výsadbou, nejdříve vysazujte prostokořené dřeviny. Husté skupiny sněženek a talovínů rozdělíme až po odkvětu, ale dříve než zatáhnou listy. Vysévejte letničky pro předpěstování: hledík, slaměnku, fialu, jednoletou plamenku, šruchu, závtah,všechny astry, letní fialy, jednoletý čínský karafiát, kokardu, sporýš a ostálku.