Je listopad, tedy konec podzimu. Zima už je za dveřmi. Listí ze stromů opadává. Příroda se připravuje na zimní období. Období nejhlubšího vegetačního klidu. A tak je čas připravit i naši zahradu k zimnímu spánku.
Růže v listopadu
V listopadu přihrneme a zastíníme sestříhané růže, pokud jsme tak neučinili v říjnu. Úvazky stromkových růží uvolňujeme, kmínek ohýbáme, korunu přiháčkujeme k zemi a po zakrytí chvojím je nakopčíme. Dosazujeme poslední růže a jiné okrasné rostliny např. vytrvalé květiny a jehličnany. Přihrneme k nim zeminu s kompostem. Hustou výsadbou drobných dřevin můžeme založit živý plot. Také zde je důležitá dobrá zálivka, hlavně jehličnanů a stálezelených rostlin. Tvarujeme jehličnaté živé ploty. Obrýváme okrasné stromky a keře, aby mohly lépe využít zimní vláhu. Choulostivější rostliny na skalce chráníme proti mrazu chvojím nebo vrstvou listí. Zahrada v listopadu
I v listopadu může být zahrada vypadat jako okrasná
Chladné listopadové počasí vybarví okrasné kapusty a ty jsou nyní největší ale taky poslední barevnou ozdobou naší zahrady v tomto roce. Ani mrazík neublíží jejich nádheře. A navíc mohou být ozdobou v domácnosti a pochutinou na talíři :)
Květinová zahrádka v listopadu
Ořežeme veškeré stonky trvalek, a jsou-li zdravé a bez semene, použijeme je k zimnímu přikrytí, jinak je spálíme a popel dáme do kompostu. Po prvních mrazech přikryjeme choulostivé skalničky chvojím nebo suchým listím. Hlízy mečíků a jiřinek uložíme v suchu v místnosti, kde nemrzne.
Listnaté stromy jsou již většinou bez listů. Listí, rozfoukané po celé zahradě průběžně shrabujeme, protože na spadaných listech bývají choroby a přezimují na nich škůdci. Spadané listí průběžně uklízíme a kompostujeme. Dokončíme práce, které jsme nestačili udělat v říjnu. Trávník v listopadu naposled pohnojíme. Pokryjeme jej buď tenkou vrstvou zeminy nebo prosetého kompostu, případně můžeme trávník na zimu prohnojit specíálním hnojivem. Zkontrolujeme a opravíme opěrné konstrukce a úvazky stromků ke kůlům. Stromky musí vydržet nárazy zimních větrů i váhu sněhu a námrazy. V listopadu je nejvyšší čas vyprázdnít vodní nádrže a vypustit vodu z potrubí.
Ovocná zahrada v listopadu
Ovocnou část naší zahrady v listopadu vápníme. Nejvíce vápníku potřebují peckoviny. Mladé ovocné stromky přihnojte kompostem. Je třeba také důkladně a naposledy stromy a keře zalít, abychom zvýšili jejich odolnost proti mrazům, zejména pokud byl podzim sušší. Je též vhodná doba pro přesazování jádrovin a peckovin.
Zeleninová zahrada v listopadu
Na zeleninové zahradě probírkou sklízíme zeleninu odolnou proti mrazům (kadeřávek, růžičkovou kapustu a pórek). Uskladníme hlávkové zelí, mrkev a celer a další. Část petržele můžeme ponechat na záhonech. Záhony se špenátem, polníčkem a kadeřavou petrželí přikryjeme vrstvou chvojí, aby je nepoškodil holomráz. Nádoby pro vánoční a pozdější rychlení udržujeme vlhké. Po vyrašení je přeneseme na chladné, ale světlé místo.