Jak vybrat a postavit skleník

Skleník
Jak vybrat a postavit skleník

Na trhu se dnes nabízí všechno možné. Skleněné skleníky, skleníky z komůrkového plastu, fóliovníky a podobně. Co je pro vás nejvýhodnější?

Ing. Novák, ředitel průmyslovky, nám v předmětu Strojírenská technologie, říkal: "16 mm T profil je luxusní materiál pro stavbu skleníku. To si pamatujte." To bylo před rokem 89. Faktem je, že skleněné skleníky z té doby, případně porevoluční výroba, mají dlouhou životnost a vysoký výnos dodnes.

Jaký tedy volit skleník?

Hobby magazíny říkají:" pro květiny je lepší sklo, pro zeleninu polykarbonát. Pro vytápěné skleníky opět polykarbonát - šetří energii. " Odborné pořady v Receptáři zase uváděly výhody skleněných skleníků. Nejprve to byly opěvované Viktoriánské skleníky. Již před rokem 89 akademie věd vypracovala projekt Solárního skleníku. Pro celorořní provoz. Čelní stěna je obrácena k jihu, má ostrý sklon, střecha je šikmá, aby snižovala letní solární zisky a zadní stěna je betonová, akumulační. Tedy, v podstatě princip Pasivního domu. Skleník je schopen celoročně produkovat zeleninu. Jen v zimě se dotápí infrapanelem. Asi 50 dnů. Samozřejmostí je čiré 2 sklo. Bez pokovení. to poznáte na řezu, že není zelené. Plavených skel je spousta druhů a kupodivu jedno z polských je vynikající. Je to dáno nízkým obsahem železa v písku. Čiré dvojsklo má velmi dobré solární zisky a je schopno dlouho uchovat teplo.

Solární skleník - princip:

Skleník léto

Skleník v létě

Skleník zima

Skleník v ziměObr. Katka Sýkorová

Sklo není levné, navíc jej můžou rozbít kroupy. V zahraniří se u Preperů , Survivalistů a zeleninově soběstačných komunit uplatňují spíše foliovníky. S dvojitou stěnou, tepelnou izolaci zajišťuje pěna produkovaná "velkým bublifukem".

Konstrukce a umístění skleníku

Skleník může být ve svahu, volně na zahradě, ideálně u domu. Ušetříte minimálně jednu stěnu, takový skleník může být navíc zdrojem tepla pro dům.
Ve Španělsku se právě sociální byty staví s "velkou zimní zahradou", která nejenže produkuje teplo, světlo, zvětšuje obytný prostor, ale produkuje i potraviny. V našich zeměpisných šířkách se spíše uvažují pěstební unimo buňky na střechy paneláků.

 

Nejlepší skleník - žádný skleník?

i to je možné. Nyní se dostáváme k vnitřní technologii skleníku. tam, kde končí 99 % dodavatelů skleníků. Při dnešních technologiích lze pěstovat "zeleninu" bez sluncesvitu. Ve sklepích. Umožňuje to Aeroponické pěstování. Má velký výnos, cca 3,5 cm za víkend. Ve velkých sklenících se uplatňuje spíše hydroponické pěstování. Pokud máte na mysli rajčata ze Španělska, která se trhají zelená, nemají chuť ani vůni, asi ani živiny a vitamíny, ale přesto je markety nazývají "Červené zlato", zkuste ochutnat něco jiného. Na Slovensku je hydroponický skleník Kameničany. I uprostřed léta, se kilo super dobrých, plně vyzrálých rajčat prodávalo za 3,9 EURA. Tedy cca 100,- Kč. A lidé tu kvalitu rádi zaplatí. V současné době již nastupují Akvaponické skleníky. uvádí se, že mají díky symbioze chovu ryb a pěstování rostlin , až 10 x vyšší výnosy, než běžný skleník. Lze vidět u Prahy, již se tam byl podívat i Světová rybářská jednička Jakub Wagner.

Jak vidíte, možností je spousta. Jen těch kroků a času, co ušetříte, když nebudete muset všechno chodit nakupovat do marketu. "Stačí natáhnout ruku". Příští článek bych chtěl napsat Skleník mezi paneláky. Známý ho má, není ani na jih, obrovská úroda. Starý skleněný skleník RD Jeseník z roku 1994. Zeleninou zásobuje několik rodin.

Potravinová soběstačnost a energetická soběstačnost rodinných domků je dnes, díky novým technologiím, snadno dostupná. Nejen rodinným domům. Naši předkové měli v domě 10 - 15 slepic a 1 - 2 čuníky. Vepřové v EU není moc pesperktivní, v anglických školách ho již nenajdete. Vy můžete mít klidně 120 kg pstruhů. Ti rostou rychle. Z 10 cm na 30 cm za půl roku. Díky obrovskému navýšení chovu ryb v Akvakulturách, které se právě nyní děje, po 10 000 letech, dochází k Zemědělské revoluci. Opravdu nemusíte jíst jen marketovou stravu. Stále více lidí zjišťuje, že to, co jíte, má obrovský vliv na vaše zdraví. Dnes opravdu dochází k velkým společenským změnám. Zemědělské revoluci, potravinové revoluci a energetické revoluci. 

Kvalita není o ceně, ani značce, ale o sladění, volbě a výběru. Novostavbu, i rekonstrukci rodinného domu můžete nádherně "vytunit."

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Solární vytápění v zimě
Soběstačné domy
Potravinová soběstačnost
Teplá voda denně zdarma - celoročně
Dotace na novostavby