Pěstování vřesu

Pěstování vřesu

Vřesy a vřesovce rostou zejména v borových lesích, kdy na podzim tvoří nádherné barevné koberce. Jelikož vřes snáší bez problémů i zimu, lze ho úspěšně pěstovat na zahradě, ale i v květináčích nebo truhlících za okny, na balkónech a terasách.

 

Na zahradě se nejlépe vyjímá na skalce. Cena rostlinek na trhu není zrovna nízká, a proto si vřes můžete vypěstovat sami řízkováním nebo přímo ze semen.

Vřes na zahradě

K pěstování vřesu potřebujete osivo vřesu, zeminu, vodu, vhodné hnojivo a stanoviště. Buď je jím zahrada, skalka, nebo truhlík či květináč. Výsadbu si dobře promyslete, jelikož vřesu nedělá dobře přesazování. Aby kvetl, vyžaduje dostatek slunce. Vhodné je stanoviště poblíž rododendronů, azalek a jehličnanů. Sázení je ideální na jaře, ale i na podzim, v rozestupu cca 20-50 cm. Půda by měla být kyselá, takže by měla být složena z rašeliny a písku, ale vyhovuje i zahradní zemina, na kterou se přisype trochu kůry. Do truhlíků a květináčů lze použít směs rašeliny a klasické zahradní zeminy v poměru 2:1. Přidáním kůry zamezíte vysychání vřesu.

Pěstování vřesu

Vřes příliš nezalévejte a jednou ročně jej na podzim vždy po odkvětu zastříhávejte. Za 3 až 4 roky proveďte zmlazovací řez. Přihnojovat lze jen mírně na jaře hnojivem pro rododendrony, které nesmí obsahovat vápník. Jelikož vřes je také léčivá bylina, můžete v době kvetení, tj. v červenci a srpnu sbírat květy. Trhejte jen mladé výhonky s květy, které pak sušte zavěšené ve svazcích nebo rozprostřené na podložce. Ze sušených kvítků si můžete vařit výborný čaj.

Pro lepší přežití zimy jej můžete přikrýt chvojím, které však na začátku jara ihned odstraňte, aby vřes nenapadly škůdci.

Pěstování vřesu

Pěstování vřesu v truhlíku

Rovněž pěstování vřesu v truhlíku a květináči je snadné, jelikož se jedná o nenáročnou rostlinu. Je potřeba zajistit kvalitní drenáž na dně nádoby, aby mohla odtékat voda. Ponecháte-li nádobu s vřesem přes zimu venku, obalte ji netkanou textilií nebo obložte polystyrenem, aby kořeny nevymrzly. I v zimě je třeba zalévat, ovšem jen málo a raději v době oblevy.