Zahrada v říjnu

Zahrada v říjnu

Je říjen a tak jsme uprostřed podzimu. Začínáme s úklidem a zabezpečením celé zahrady před zimou. Taky ještě sklízíme úrodu. Ale i tak naše zahrada může ještě ukázat krásu květů některých letniček i trvalek.

Stromy v říjnu

V měsíci říjnu stále více opadává listí z ovocných stromů. Je vhodná doba na novou výsadbu a přesazování nejenom ovocných stromků a keřů, ale i okrasných dřevin a jehličnanů. Listnaté dřeviny, které již shodily list, můžeme vysazovat. Pokud je to potřebné zabezpečíme jej proti okusu zvěří. Ještě před zimou je třeba stromky a keře nakypřit a přihnojit, nejlépe kvalitním kompostem. Kořeny přesázených dřevin přikryjeme listím nebo lesní hrabankou. Důkladně prolijeme půdu vodou u všech jehličnanů a stálezelených dřevin, aby měly přes zimu dostatek vláhy. Největším nepřítelem v zimě není totiž mráz ale nedostatek vody.

Květiny v říjnu

V říjnu dokončíme přesazování trvalek a vysazování tulipánů. Nevyzrálé výhony růží odstříháme, dlouhé zkrátíme. Koncem měsíce keře přihrneme a lehce zastíníme chvojím. V říjnu je nejvhodnější doba k vysazování růží. Stromkové růže připravíme na zimu. Korunky stáhneme, ohneme a přikryjeme kyprou zemí.  Sklízíme hlízy jiřinek a necháme je na vzdušném místě zatáhnout a dobře oschnout. Záhony vysazených dvouletek nakypříme a vyčistíme. Skupiny trvalek a skalku vyplejeme. Neuhodí-li ještě mráz, kvetou v říjnu jiřiny, chryzantémy, astry a slunečnice. Vybíráme z půdy cibule a hlízy choulostivějších květin: mečíků, begónií, dosen, montbrécií, sperkelií a jiných. Po oschnutí je očistíme a dobře označené uložíme.

Zahrada nemusí odkvétat s koncem léta. Je spoustu letniček i trvalek, které kvetou i říjnu až po prvních mrazíků. Vhodné jsou především hvězdice (Aster), jiřinky. zahradu na podzim oživí okrasné kapusty, které zdobí zahradu dokonce i v zimě.

Zahrada říjen

Říjen období sklizně

Je období hlavní sklizně jádrovin, především jablek. Z důvodu trvanlivosti ovoce česáme a třídíme velice pozorně. Ze záhonů už sklízíme všechnu kořenovou a pozdní košťálovou zeleninu. Natě, například petržele, celeru, libečku, sušíme jako léčivky na koření a nebo je zamrazujeme.

Libeček

Obvykle v první dekádě října vysazujeme ozimé odrůdy česneku. Do skleníků a fóliovníků přesazujeme zimní saláty z předchozích výsevů. Trávník na zimu posekáme, aby nevyhníval. Vypustíme vodu ze všech nádrží. Je čas ke koupi a nebo výrobě krmítek pro ptáky. 

Zahrada v říjnu

 

Doporučené články